received_10152156163782637Zaczęłam profesjonalnie pracować z psami kilka lat temu, i wiele myśli zawsze przechodzi mi przez głowę. Czasami mam okazję porozmawiać z właścicielem na ten temat a czasem nie, lub oni nie mają ochoty. Nie mniej jednak, kwestia podobieństwa psa do właściciela, lub właściciela do psa , wydawała mi się zawsze bardzo mocna.

Raczej nikt nie widział agresywnego psa , którego posiadaczem byłby flegmatyk pacyfista, albo spokojnego psa a jego właścicielem agresor.

I podobnie stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego  .Według nich, wiele  cech przejmują od nas psy, jak i my też przejmujemy od nich.

Sama się nad tym zastanawiałam już wiele lat temu, i do tej samej konkluzji wcześniej doszłam ( nie zrobiłam niestety badań i tego nie opublikowałam). Po prostu obserwując siebie i innych właścicieli psów, które znam doszłam do takiego wniosku.

Rozpoczynając pracę z psami, jeszcze bardziej zaczęłam się przyglądać psom, i ich właścicielom. i to jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, o podobieństwie psa do właściciela i właściciela do psa.

Wiadomo, zarówno pies jak i właściciel nie są swoją  kopią, ale mieszkając  razem wiele jednak ich łączy. I wiele zachowń jest charakterystycznych dla tej pary.

A Wy jakie podobieństw dostrzegacie u swoich psiaków? Albo jakie podobieństwa dostrzega Wasza rodzina czy znajomi?

Podzielcie się ze mną, bardzo mnie to ciekawi 🙂