Tagi

,

Zwinny, inteligentny i szybki, peruwiański pies to elegancki chart, który powstał w Peru. Rasa może być bezwłosa lub pokryta włosem i ma trzy rozmiary: mały, średni i duży. Żywy i czujny, pies może być bardzo dobrym myśliwym i dobrze radzi sobie w przynętach, pogoniach pracach zręcznościowych. W odmianie bez włosów skóra może mieć dowolny kolor. W odmianie pokrytej włosem,wszystkie kolory są akceptowane, w tym czarny, brązowy, szary, różowy, jasnobrązowy i biały.

O peruwiańskim psie inków

Te sympatyczne psy towarzyszące są w zasadzie chartami (myśl Greyhoundy i Whippety) i mają takie same eleganckie kontury swoich racjonalnych kuzynów. PIO są dostępne w różnych rozmiarach: najmniejszy może mieć zaledwie 10 cali; największy ma prawie 26 cali. Ich cechą wyróżniającą jest oczywiście brak włosia. Delikatna skóra może być jednolita lub nakrapiana z bezbarwnymi powierzchniami. Powlekane PIO są w mniejszości, a powleczone i bezwłose odmiany mogą występować w tym samym kolorze.

Jest to elegancki i szczupły pies, którego aspekt wyraża szybkość, siłę i harmonię, nie wydający się nigdy grubiański. Inną szczególną cechą jest to, że uzębienie w bezwłosej odmianie jest prawie zawsze niepełne, związane z wrodzonym łysieniem. Szlachetny i czuły w domu z bliskimi, jest jednocześnie żywy i czujny. Może być nieufny wobec obcych i jest dobrym psem stróżującym. Rasa jest lojalna i opiekuńcza wobec swojej rodziny, ale jak wszystkie psy powinna być nadzorowana wokół młodszych dzieci. Należy również zachować ostrożność w przypadku małych zwierząt domowych, które mogą być postrzegane jako ofiary.