Tagi

, ,

Żyjemy w czasach kiedy w dobrym tonie jest posiadanie psa. Najlepiej adoptowanego. Bo przecież pokazuje to jak wielkie mamy serce. Oczywiście możemy faktycznie mieć to serce ogromne, ale posiadanie psa może mieć tysiąc różnych powodów.

Nie będę pisać o ludziach którzy kochają psy, pomagają im, czy pracują z nimi ( bo o tym niejedną książkę napisano i napiszą :-). Chciałam zwrócić uwagę na to,  że przecież nie każdy lubi psy….

Czy nam się to podoba czy nie….

Pamiętam, jak wróciłam do Krakowa, z Holandii gdzie mieszkałam rok z moim psem. Idąc z psem na Rynek Główny, te kilka lat temu, wzbudzało sensację, strach w ludziach ?

I często ludzie reagowali emocjonalnie, krzykiem, wzdychaniem lub komentarzem. Dzieci piszczały i biegały w popłochu.

Brzmi dziwnie? Było dziwnie.

Kraków jest sporym miastem i dużo ludzi ma psy. Ale jednak…są osoby które nie lubią psów, i mają do tego prawo. Mogą mieć powód ( pewnie go mają ), nawet kilka:

  1. Psy są głośne ( szczekają)
  2. Są brudne
  3. Śmierdzą
  4. Denerwują się i warczą ( czego ludzie pewnie się boją)
  5. Ślinią się
  6. Są brzydkie
  7. Potrzebują dużo uwagi (pozostawione same sobie wariują)
  8. Niszczą rzeczy.
  9. Załatwiają się w ogródku.
  10. Uśmiercają zwierzęta……

Powody dla których ludzie nie lubią psów wzięte zostały z amerykańskiego portalu, ale myślę że w Polsce usłyszymy podobne zarzuty pod ich kątem.

Właśnie dlaczego pod kontem psów? Przecież to od właściciela zależy wychowanie psa!

Mając szacunek do psów i innych właścicieli psów i ich psów, nie powinniśmy mieć na ogół problemów…

A co z naszym psem?

Każdy zapewne kocha swojego psa, ale czy to wystarczy aby inne psy i ludzie chociaż go tolerowali? A jego zachowanie na tyle byłoby akceptowane społecznie aby można było iść z nim w miejsca przeznaczone dla ludzkich skupisk? Nie chodzi aby pies był tak przyjazny jak  pies dogoterapeutyczny, ale po prostu aby nie był zagrożeniem dla ludzi.

Podane wyżej powody  NIE LUBIENIA PSÓW są może trywialne, ale istnieją oczywiście bardziej poważne i  nieprzyjemne, jak chociażby…..POGRYZIENIA, SZCZUCIE psem etc…..

Kynofobia czyli lęk przed psem, powinna być leczona….jednak ….

To całkiem nieprzyjemna sprawy. Jak poważna ? każda pogryziona osoba przekonała się o tym na własnej skórze. Jeżeli jest to dla niej problemem i nie umie sobie z tym radzić, powinna szukać pomocy wśród specjalistów.

I to, czy osoba pogryziona robi coś z tym, żeby nie żyć w ciągłym strachu przed psami, to już kwestia indywidualna…Uważam jednak że, należy coś z tym strachem zrobić, tak jak i  należy coś zrobić z niewłaściwym zachowanie psa.

Zarówno do rozwiązania ludzkiego, jak i psiego problemu znajdziemy w dzisiejszych czasach specjalistów, którzy nam i naszym czworonogom ułatwią życie.