Tagi

,

Rasa psa pochodzi z Turcji.

Bardzo rzadko spotykany pies, nawet w kraju swego pochodzenia, Turcji.

Psy sprawiają dziwne wrażenie, w szczególności kiedy widzimy je po raz pierwszy. Rasa została skrzyżowana pomiędzy psami „w rodzinie”, co spowodowało deformację genetyczną nosa.

Ci którzy manipulowali przy powstawaniu rasy, chcieli aby pies posiadał doskonały węch i był świetnym myśliwym.

W swoim imieniu „Çatalburun” zawarte słowa oznaczają “çatal” – „widelec” i  “burun” – nos. Rasa jest prawie nie znana poza granicami Turcji. Chociaż po za krajem ojczystym rozpoznawana jest jako Pointer Turecki.

Jego główną charakterystyką jest właśnie nos, przepołowiony na dwie części. Sprawia to wrażenie jakby pies miał dwa nosy.

Odkryto , że ich nos jest „lepszy” do polowań, niż psów które posiadają normalny nos.

Psy rasy Çatalburun są duże, gdyż ważą około 25 kg. A ich długość najczęściej sięga 50 cm. Są bardzo sprawne fizycznie, silne, rustykalne, zwinne i szybkie, co sprawia, że wyróżnia się w polowaniu.

Maja duże, długie , opadające uszy. Za to ogon jest stosunkowo krótki. Ich sierść jest krótka , dlatego nie potrzebują szczególnej pielęgnacji sierści ponad standardowe czesanie. Sierść pojawia się w kolorze czekoladowym i nie tylko.

Wszystkie psy myśliwskie są niezależne i Çatalburun nie rożni się tą cechą od nich. Jest również posłuszny i oddany swojemu właścicielowi. Ale nie nie z wszystkimi dogaduje się bardzo dobrze. Niestety nie dogaduj się najlepiej z dziećmi i innymi zwierzętami trzymanymi w domu.

Jeżeli socjalizuje się je wystarczająco wcześnie , potrafią być świetnymi domownikami.