Tagi

AZAWAKH to chart afrykański. Pies o ciekawym charakterze. W szczególności jak na charta. Ma „charakterek”, dlatego nadaje się na stróża. Ale właśnie przez jego charakterek, nie jest to pies dla każdego a raczej dla doświadczonego właściciela.

Pies musi przebywać w domu, a nie na wybiegu, czy w ogrodzie gdyż brak kontaktu z nim nie pozwoli nam go oswoić.

Musimy też pamiętać, że AZAWAKH jest psem na całe życie. W przypadku tego psa, nie wchodzi w grę żadna adopcja, zmiana wlaściciela. A socjalizacją musimy się zajmować przez całe jego życie.

Nie zapominajmy też że to chart. I należy przyjąć do siebie że będzie potrzebował sporo ruchu. No i uwielbia biegać :-). Ale to pewnie już każdy wie :-).

Dlatego trzeba pamiętać o kotach lub innym mniejszych zwierzakach mieszkających w naszym domu. Bo AZAWAKH czasem może zapomnieć że dzielą z nim przestrzeń i mogą …. zapolować….

Dlatego na zewnątrz najlepiej mieć go cały czas na smyczy aby nie dopuścić do takiej sytuacji.

Pies może mieszkać w domu czy mieszkaniu. Jeżeli zapewnimy odpowiednią ilość ruchu. Zamienia się w kanapowego leniucha.

Pamiętajmy też o tym że  puszczony luzem AZAWAKH będzie biegł przed siebie nie zważając na nic, dlatego najbezpieczniejszą opcją do puszczania psa luzem będzie wybieg zamknięty.

I pomimo tego że pies pełni funkcję psa obronnego, w żadnym wypadku nie nadaje się do kojca! Musi przebywać w mieszkaniu, gdyż zarówno jego sierść, jak i skóra czy nawet kości nie znoszą wilgoci.

Azakwakh to pies dumny i niezależny a jego szkolenie powinno przebiegać w pozytywny sposób. W innym wypadku, pies zamknie się w sobie i nie będzie chciał z nami współpracować.