Tagi

Są ludzi którzy traktują swe psy……. materialistycznie, przedmiotowo, na pokaz i tacy,  którzy traktują je jak dzieci. Nie mnie oceniać czy któraś wersja traktowania jest lepsza, ale zauważyłam że ( w szczególności tej pierwszej grupie) brakuje cierpliwości do psów!

Tak, cierpliwości do własnego psa. Dlaczego to tak ważne i czy w ogóle jest to ważne?

Ja uważam że jest to bardzo ważne. Dlaczego??? Ponieważ wierzę, że to co dajemy naszym psiakom w postaci bagażu emocjonalnego i umiejętności, wraca do nas.

Prosty przykład, pies ciągnie na smyczy to właściciel najczęściej tego psa ciągnie go do siebie, żeby on nie ciągnął. Skutek? Pies nadal ciągnie.. ( czyli problem nie został rozwiązany! a co poniektórzy właściciele, mogli nawet zrobić krzywdę psiakowi nadszarpując szyję ! To  możliwe???TAK!!)

Dlaczego tak jest, że nie dogadujemy się z psem? Po pierwsze dlatego, że nie potrafimy się z nim komunikować,  po drugie, dlatego bo nie rozumiemy psa, a po trzecie dlatego, że nie mamy do psa cierpliwości.

Jak powinniśmy się komunikować z naszym psem zatem? Nauczyć się języka psów :-). PROSTE! Chyba nie do końca skoro nadal pojawiają się problemy z powodu psio- ludzkich nieporozumień…..Ale pewnie jest duża szansa że traktując  psy z szacunkiem, jak psy, a nie ludzie będziemy się lepiej z nimi porozumiewać.

Jak mamy zrozumieć własnego psa ? ( ktoś zaraz się oburzy i powie że rozumie go najlepiej!) A ja powiem, jeżeli nasz pies świetnie się z nami dogaduje, nie mamy z nim poważniejszych problemów, i nie mają tych problemów z naszym psem osoby obce, lub te które z nami dzielą życie to wszystko w porządku. Ale….no właśnie, ale najczęściej pojawiają się problemy ze strony obcych osób, a jeżeli to „ALE” ma uzasadnienie….to coś na pewno nie  funkcjonuje jak należy….

Co zrobić? Porozmawiać konstruktywnie z osobami które mają „ALE” do zachowania naszego psa. I popracować nad tym „ALE”, a jeżeli nie potrafimy, zwróćmy się o pomoc do osoby która może nam pomóc.

Po co męczyć psa i siebie, lepiej przecież spędzać z nim fajnie czas, bo w końcu po to go wzięliśmy , prawda 🙂 ?