Tagi

, , , , ,

W USA mają inny gust co do psów, inne prawa, inne obyczaje. To nie Europa :-). Czasem Europa, czasem USA dyktuje modę kynologiczną.
Czasami też amerykańskie psy wcale nie docierają na stary kontynent.
Właśnie takim przykładem jest pies Catahoula. Którego historię datuje się na XIXw. Kiedy Teddy Roosvelt, używał tych psów do polowań.
Rasa jednak została uznana jako oficjalna tylko w Luizjanie w 1979 roku.

Rasa prawie nie jest znana w Europie. Ale ze względu na swój „pracowity ” charakter, w szczególności świetnie się nadaje do zaganiania krów czy przebywania w obejściu. Pies jest nieufnego usposobienia do obcych, i wykazuje się silnym charakterem. Dlatego właścicielem Catahoula powinna być osoba  o równie mocnym charakterze. W innym wypadku pies ją zdominuje.

Pamiętać też trzeba, aby zapewnić psu wystarczającą ilość ruchu. Jedna godzina dziennie obowiązkowa!!! W innym wypadku zniszczenia gwarantowane !

We wczesnym okresie należy zapewnić mu socjalizację. Bez niej, będzie bandytą bez hamulców. Ciągle przerażony i „odgryzający” się we własnej obronie!

Dla Catahoula, praca jest KONIECZNA, dlatego istotne jest znalezienie mu zajęcia. W innym wypadku jak większość (dominujących) pracujących psów, sam je sobie znajdzie.

Jego socjalizacja z innymi gatunkami jest bardzo ważna. W innym wypadku ( jak wspomniane wcześniej) będzie wykazywał agresję.

Każdy nabywający Catahoula, musi być świadomy mocnego temperamentu tego psa.To nie Golden. Dlatego wymagana jest bezwzględna stanowczość i konsekwencja. W zamian za to, otrzymamy przyjaciela, oddanego i kochającego psa pracującego.