Tagi

, , , , , , , ,

2014-05-12 18.58.36Czy pies pojedzie z nami ? Przeprowadzamy się do innego kraju. Jedziemy na wakacje. Chcemy odpocząć i wybieramy się na weekend za miasto.To jak pojedzie? Ma prawie cztery miesiące. Dwa tygodnie temu wzięłam go z hodowli. Posiadanie psa planowałam już ponad rok. A teraz wszystko w życiu się ustabilizowało. I tak wypadło, że wyjeżdżamy. Do innego kraju. Biorąc psa z hodowli w wyprawce dostaliśmy podstawowe dokumenty jak książeczka zdrowia wypełniona szczepieniami, metryczka którą potem zamienimy na rodowód ( jak będziemy chcieli). I kontakt do weterynarza u którego sprawdzany był cały miot  z którego pochodzi mój pies.

Czym zatem jedziemy?

SAMOCHÓD

Trzeba sprawdzić jakie dokumenty potrzebuje pies, aby opuścić kraj. Co kraj to obyczaj. Na pewno pies musi być w wieku który pozwala mu zamieszkanie z nowym właścicielem.Bez mamy. Jednym z podstawowych dokumentów pozwalających na opuszczenie kraju na pewno jest paszport. Ja dostałam go od swojego weterynarza. Ale to było kilka lat temu. Teraz koszt paszportu wynosić około 51 pln można go kupić u weterynarza. Lub zapytać w lecznicy, a ona skieruje nas do odpowiedniej lecznicy która ma uprawnienia do wyrobienia paszportu dla psa. Taki paszport to odpowiednik książeczki zdrowia psa. Jeżeli weterynarz wie, że zabieramy psa w zagraniczną podróż, ( a jest to szczeniak) na pierwszym miejscu pojawi się szczepienie na wściekliznę. Ale za nim zaszczepimy psa. Musimy go wcześniej oznakować poprzez tatuaż lub mikrochip.Nadanie psu identyfikatora zależy od Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (www.identyfikacja.p).
Paszport dla psa najczęściej możemy uzyskać u lekarza weterynarii.
Pamiętajmy jednak, że paszport jest ważny przez całe psie życie! Z paszportu europejskiego pies może korzystać w krajach europejskich. Ale również w: Monako, Norwegii, San Marino, Andorze, Liechtensteinie, Państwie Watykańskim, Szwajcarii i Islandii. Przyczyną tego, że zwierzaki z wyżej wymienionych państw mogą korzystać z paszportu dla psa jest fakt, iż przepisy tych krajów dotyczące wścieklizny są zgodne z przepisami UE.
Warto mieć na uwadze, że psy poniżej 3 miesiąca życia nie powinny podróżować po krajach Unii Europejskiej, a to dlatego, że nie posiadają jeszcze szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Pamiętajmy że w samochodzie obowiązują psie pasy!Jeżeli chcemy aby pies podróżował na siedzeniu. Proszę bardzo.Szelki/pasy możemy kupić w różnych rozmiarach w sklepach internetowych czy w stacjonarnych sklepach zoologicznych. Wielkość szelek będzie warunkowała cenę. Jeżeli mamy duży samochód typu combi powinniśmy założyć siatkę która pozwoli psu na bezpieczny przejazd oddzielając go od kabiny samochodu. Jest jeszcze opcja przewożenia psa w klatce transportowej. Koszty tych klatek są różne, tak jak i ich rozmiary. Przewożąc psa w bagażniku, czy to w klatce czy nie. Zadbajmy o to aby pies miał wygodnie podczas podróży, wykładając miejsce kocem i zostawiając psu zabawkę, aby to miejsce kojarzyło mu się dobrze.

Nie poimy i nie karmimy psa przed przed podróżą przez 4-6 godzin.

Pamiętajmy też że brawurowa jazda raczej nie spodoba się naszemu pupilowi.I raczej zniechęci go niż zachęci do jazdy samochodem. Wiedząc o tym, że wybieramy się w długą podróż, pamiętajmy o tym aby zatrzymywać się częściej ( w szczególności jeżeli nasz psiak jedzie z nami pierwszy raz!). Ponadto jadąc w słoneczny dzień zadbajmy o to, aby zapewnić naszemu psu trochę cienia w samochodzie.

Pamiętajmy że priorytetem podczas przewożenia psa w samochodzie jest bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia.

SAMOLOT

Psy również mogą podróżować samolotem. Ale wszystkie związane z tym zasady i obostrzenia ustala linia lotnicza. Pieski wielkości 5-7 kg zazwyczaj mogą z nami lecieć na pokładzie. Oczywiście w swoim transporterku. Większe psiaki muszą lecieć w klatce w luku bagażowym. Niektóre linie lotnicze są na to przygotowane, i posiadają klatki dla dużych psów u innych trzeba samemu zapewnić własną.

Oczywiście pies musi posiadać aktualną książeczkę zdrowia. A pies który nigdy wcześniej nie leciał samolotem, może potrzebować leki uspokajające. I na prawdę nie robi różnicy czy leci w luku bagażowym czy razem z nami na pokładzie, jeżeli jest to jego pierwszy raz lub po prostu boi się latać leki to uśmierzą.

Bez względu na wielkość psa, taka podróż jest odpłatna. Oczywiście cena transportu psa będzie zależna od linii lotniczej, dlatego najlepiej kilka miesięcy przed wyjazdem skontaktować się z wybraną linią.

POCIĄG

Jazda pociągiem z psem może być przyjemna. Dużo zależy od pasażerów….ale oczywiście i od naszego psa. Zasady obowiązujące w pociągu są takie same jak we wcześniej opisanych środkach komunikacji. Ale ze względu na ewentualnie bliski kontakt z pasażerami. Pies musi mieć kaganiec i być na smyczy. Cena biletu psa wynosi 4PLN niezależnie od długości trasy. No chyba że jedziemy intercity, wtedy zapłacimy 15 PLN. W Pendolino podobnie 15PLN lub 20 PLN. Osobiście jechałyśmy Pendolino i wykupując bilet, posadzono obok mnie turystę z Niemiec z psem większym około 10 KG od mojego, który ma około 30 KG….więc BYŁOBY ciasno, gdyby nie to że, były inne wolne miejsca i mogliśmy się przeorganizować. Dlatego ZAWSZE pytajcie czy siedzicie obok pasażera z psem!

Ponadto weźcie pod uwagę to że, jeżeli pasażer siedzący z wami w przedziale nie życzy sobie psiego towarzystwa, to należy zmienić przedział. I to zawsze będziemy my którzy go zmienimy. Jednak kierownik pociągu powinien nam wskazać miejsce gdzie mamy się przenieść.

Pamiętajmy że podczas podróży musimy dbać o czystość i porządek. Ponadto, musimy dbać o to aby pies nie zakłócał spokoju w pociągu.

STATEK

Podróż statkiem w porównaniu do opisanych wcześniej może się okazać bardziej skomplikowana. Głównie w zwiazku z szeregiem praw które obowiazuja podczas rejsu.

Pamiętajmy że przed podróżą nie karmimy psa! Bez względu na wiek psa zadbajmy o wypróżnienie pęcherza przed podróżą.Przejdźmy się na spacer, który pomoże psu spokojnie odpoczywać podczas podróży. Mam na myśli oczywiście spacer, po którym nasz psiak się trochę zmęczy.

Wyżej opisane zasady dotyczą wszystkich psów za wyjątkiem psów przewodników i psów asystentów, zwierząt w wagonach bezprzedziałowych i psów służbowych z opiekunami, gdyz te psy sa inaczej objete obwarowaniami prawnymi.