Tagi

, , , , , , ,

P1110570.JPGCzyli jak przyjemnie spędzać czas z naszym psem.

W co się bawić z naszym psem na spacerze i jak powinien wyglądać taki spacer?

Idziemy na spacer!?? Jest siódma rano i trzeba wstać…Pies już czeka przed drzwiami przebierając łapkami. A my musimy szybko się z nim uwinąć, bo idziemy też do pracy! No to gdzie idziemy?!!!… Moment, moment. Gdzie smycz i obroża?? Ach, tutaj. Trzeba jeszcze zabrać wodę? Przecież nikt nie chce odwodnić psa, a dzisiaj tak ciepło!!!

Mamy wszystko, pies już siedzi przy drzwiach, obroża pasuje (zawsze sprawdzam czy nie jest za mała wkładając dwa palce pod obroże), biorę wodę, jakieś drobne przysmaki (pokrojona w kostkę kiełbasa lub odrobina żółtego sera, ulubione ciasteczka dla psów), no i zabawki:)!

Idzieeemy!!…Jesteśmy w parku…pies już załatwił swoje potrzeby i co dalej….pochodzimy trochę? Ja przemyślę swoje sprawy, a pies się wybiega?…Hmmm …Sprawdzimy może czy pies ‚pamięta’ komendy, których go uczyliśmy (albo nadal uczymy). Podstawowe komendy; SIAD, LEŻ, STÓJ, ZOSTAŃ, nigdy nie wypadają z obiegu :)! A jakie przydatne!! W sytuacji kiedy jesteśmy blisko jezdni i z roztargnienia zapomnieliśmy przypiąć psu smycz, o on właśnie zobaczył swojego kumpla, mamy 80% szans, że po komendzie STÓJ, pies jednak się zatrzyma:)!

Albo, wyobraźmy sobie sytuację, z roztargnienia myśląc o niebieskich migdałach, zboczyliśmy z drogi a pies zainteresował się czymś innym …i jesteśmy w kropce, bo nie pamiętamy gdzie go zgubiliśmy…No i czy przyjdzie jak go zawołam? Wołam i…nie przychodzi…No to teraz trzeba go będzie szukać…

Dlatego warto czasem pobawić się z psem w chowanego :). Chociażby, po to, aby sprawdzić, czy pies ma nas na oku, jak zbaczamy z głównej ścieżki.

A jako, że wzięliśmy zabawki, to na pewno nie zapomnieliśmy o piłce, przecież w tyle ciekawych zabaw można się nią bawić! Aportowanie (z wody lub lądu), chowanie i poszukiwanie piłki. Dla energicznych piesków jest Freezby. Można wprowadzi dwie nowe komendy (jeżeli pies ich nie zna) – ODDAJ i TRZYMAJ. Możemy zabrać ze sobą sznurek i bawić się w przeciąganie (nawet podczas prowadzenia na smyczy, pies musi znać komendę ODDAJ / PUŚĆ, co nie znaczy, że nie możemy mu pozwolić wygrać, ale to już zależy od temperamentu psa).

Psy z reguły nie są zbytnymi gadułami i dlatego mają do nas większy ‚respekt’ wtedy kiedy i my nie jesteśmy zbytnio gadatliwi, co na pewno sprawi, że przy mniejszej naszej gadatliwości, łatwiej mogą wyłowić słowa kluczowe i zrozumieć komendy 🙂 .

Pamiętajmy też o kilku sprawach:

  1. Większe rasy psów potrzebują częstszych, ale krótszych spacerów (jeżeli nie mamy czasu częściej wychodzić z naszym pupilem, dodatkowo bawmy się z nim w domu).
  2. Jeżeli wychodzimy ze szczeniakiem, musimy wiedzieć czy możemy go zabierać w publiczne miejsca, gdyż po pierwszych szczepieniach pies nie może być narażany na kontakt z innymi psami i miejscami, w których przebywały inne psy.
  3. Jeżeli pies jest wyraźnie zmęczony to robimy przerwę (ludzie też się męczą podczas spacerów) no i oczywiście sprzątamy po naszym psiaku.

Pamiętajmy, o tym, że spacer nie musi trwać 5 godzin, żeby pies się wybiegał! Pies jak najbardziej lubi każdą aktywność fizyczną, ale musimy mu również zapewnić aktywność psychiczną, jest to ważne, w szczególności podczas rozwoju młodego psa, nie mniej jednak dorosły pies też ma podobne potrzeby (a wszystko zależy w od rasy i wieku).

Psy rasowe posiadają cechy charakteru i budowę ciała potrzebną do konkretnych zadań. Dlatego posiadając, na przykład, retrievery ( np.Golden Retrievera) powinniśmy wiedzieć, że pies doskonale będzie czuł się w wodzie i z radością będzie aportował przedmioty,…ale musimy pamiętać, że czasem przypisane rasie cechy nie są zauważalne u naszego podopiecznego. Wielorasowce potrzebują czasem większej stymulacji, zabawy i ćwiczeń, gdyż tylko my możemy się domyślać jakich przodków miał nasz mieszaniec. Dlatego tak istotna jest zabawa, ponieważ obserwując, w której zabawie dobrze radzi sobie nasz pies, możemy skupić się na rozwijaniu jego talentu.

No to wracamy do domu.

Zmęczeni, ale szczęśliwi, czego i wszystkim życzę :).

http://www.mojpies.com/porady/spacer-z-psem