Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

CUKIERKI I GUMA DO ŻUCIA Cukierki, guma do żucia, pasta do zębów, wypieki, dietetyczne środki spożywcze są dosładzane xylitolem.To może spowodować  krążenia większej ilości insuliny w ciele psa. Może to również spowodować spadek cukru we krwi naszego psa. So w konsekwencji, może przyczynić się do uszkodzenia wątroby. Objawy jakie mogą się pojawić to wymioty, letarg i utrata kondycji. Finalnie mogą pojawić się drgawki a niewydolność wątroby może pojawić się w ciągu kilku dni.

CZEKOLADA  Większość ludzi wie, że czekolada nie jest dobra dla psów.Nie wszyscy jednak wiedzą co sprawia że powinniśmy całkowicie wykluczyć czekoladę z diety psa.Trującym składnikiem dla psów jest TEOBROMINA, która występuje w każdym rodzaju czekolady, również w czekoladzie białej. Najniebezpieczniejsza oczywiście dla psów to ciemna czekolada. Jedzenie jej, nawet samo wylizywanie sproszkowanej czekolady może prowadzić do wymiotów, biegunki i nadmiernego pragnienia. Może przyczynić się również do zaburzeniu rytmu serca, drżenia, drgawek a nawet zgonu.

ŚCINKI TŁUSZCZU I KOŚCI Resztki ze stołu często zawierają, skrawki mięsa, tłuszczu,kości, po prostu tego, czego człowiek nie zjadł.  Wszystko wcześniej wymienione jest niebezpieczne dla psów.Tłuszcz odcięty z mięsa, zarówno gotowanego i jak i surowego, może powodować zapalenie trzustki. I chociaż wydaje się naturalne, aby dać psu kość, nie jest to bezpieczna opcja, gdyż pies może się zakrztusić pokruszoną kością.W szczególności ugotowane kości z kurczaka są po rozgryzieniu na tyle ostre, że mogą zrobić krzywdę naszemu psu. Gotowane ( i nie tylko) kości pękają czasem i mogą spowodować niedrożność, lub rany szarpane układu pokarmowego.

PERSYMONY, BRZOSKWINIE I ŚLIWKI Problemem tych owoców są nasiona i pestki. Nasiona z persymony mogą spowodować zapalenie jelita cienkiego u psów.Mogą być również przyczyną niedrożności  jelit. Problemem mogą być również pestki brzoskwini i śliwki zjadane przez psa, które zawierają cyjanek. Truciznę dla ludzi i psów. Ludzie są o tym świadomi, natomiast psy niestety nie.

SUROWE JAJKA Istnieją dwa problemy kiedy dajemu psu surowe jajka. Pierwszy to możliwość zatrucia pokarmowego bakteriami Salmonelli lub E.Coli. Drugi to taki, że enzym surowego jajka koliduje z absorpcją witaminy B. Co w konsekwencji może powodować problemy skórne i problemy z sierścią. Pamiętajmy jednak że wyparzone jajka już nie są takie groźne.

SUROWE MIĘSO I RYBY Surowe mięso i surowe ryby, jak surowe jajka, mogą zawierać bakterie, które powodują zatrucia pokarmowe.Ryby zawierają trimetyloaminę, która może spowodować bardzo ciężką anemię. Ponadto, niektóre rodzaje ryb, takich jak łosoś , pstrąg,shad lub jesiotra mogą zawierać pasożyt wywołujący „chorobę rybią”. Jeżeli nie jest leczona, może się okazać chorobą śmiertelną w ciągu 2 tygodni. Pierwszymi objawami są wymioty, gorączka, powiększone węzły chłonne. Dokładnie gotując rybę zabijamy pasożyty i chronimy swego psa..

SÓLTo nie jest dobry pomysł aby dzielić się z naszym psem solą lub pokarmami zawierającymi sól. Mam na myśli frytki, chipsy czy precle.Jedzenie zbyt dużej ilości soli może powodować nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu, w konsekwencji sytuacja prowadzi do zatrucia jonów sodu. Przedawkowanie soli u psa wiąże się z objawami takimi jak : biegunka,wymioty,depresja, drżenie, podwyższona temperatura ciała i drgawki. W niektórych przypadkach może spowodować śmierć.

ZIEMNIAKI Psy bardzo ciężko trawią ziemniaki. Można je więc podawać od czasu do czasu, najlepiej w formie puree.

FASOLA, BÓB, GRUBOZIARNISTE KASZE mogą powodować wzdęcia i nadmierną ilość gazów, często są przyczyną skrętów żołądka.

SŁODKIE JEDZENIE LUB NAPOJE Zbyt dużo cukru w psiej diecie może mieć taki sam efekt jak w przypadku ludzi.Może prowadzić do otyłości,problemów stomatologicznych oraz wystąpienia cukrzycy.

CIASTO DROŻDŻOWE Zanim jest upieczone, musi wyrosnąć. I jeżeli pies zjadłby ciasto przed wyrośnięciem, to po konsumpcji wyrosłoby po prostu w jego żołądku. Pęczniejące ciasto w brzuchu psa spowoduje silny ból i rozciągnie brzucha. Natomiast, kiedy drożdże fermentują, aby podnieść ciasto, tworzą alkohol, który może prowadzić do zatrucia alkoholem.

TWOJE LEKARSTWA Reakcja na lek przewidziany dla ludzi jest najczęstszą przyczyną zatrucia u psów. Dlatego najlepiej chować wszystkie leki poza zasięgiem psa. I nie dawać psu żadnych leków, chyba, że lekarz weterynarii zaleci inaczej. Składniki, takie jak paracetamol czy ibuprofen często stosowane przeciwbólowo lub na przeziębienia. I mogą być śmiertelne dla psa.

SPIŻARKA KUCHENNA: MIEJSCE GDZIE PSY NIE SA AKCEPTOWANE Wiele produktów znalezionych na półkach kuchennych może zaszkodzić psu. Na przykład, proszek do pieczenia i soda oczyszczona wysoce toksyczne. Również gałka muszkatołowa i inne przyprawy. Zaleca się przechowywanie produktów żywnościowych na tyle wysoko, aby były poza zasięgiem psa i należy trzymać drzwi spiżarni zamknięte, w celu ochrony swojego psa przed  poważnymi chorobami związanymi z żywnośc.

JEŚLI TWÓJ PIES JE TEGO CZEGO NIE POWINIEN Psy eksplorują świat wargami. I nieważne jak ostrożny jesteś, twój pies i tak może znaleźć i połknąć coś czego nie powinien zjeść. Bardzo mądrym pomysłem jest posiadanie w widocznym miejscu, telefonu do zaprzyjaźnionego weterynarza. W sytuacjach podtrucia to może uratować psu życie.

CO PSY MOGĄ JEŚĆ Poradź się swojego lekarza weterynarii aby polecił dla twojego psa zbilansowaną i zdrową karmę. Dobra karma daje twojemu psu wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do aktywnego i zdrowego życia.To wcale nie oznacza, że nie można czasem dać swemu czworonożnemu przyjacielowi czegoś specjalnego- tak długo jak ograniczmy się do właściwej porcji. Która jest gotowana, nisko tłuszczowa i nie jest przyprawiona.

BEZPIECZNE: CHUDE MIĘSO Większość psów nie ma problemu spożywając gotowane chude mięso. Pamiętaj aby usunąć tłuszcz, w tym skórę na drobiu. Upewnij się, że nie podajesz psu mięsa z kością.

BEZPIECZNE: NIEKTÓRE ŚWIEŻE OWOCE Plastry jabłka, pomarańcze, banany, i arbuz mogą stanowić smakołyk dla twojego psa. Pamiętaj jednak, aby usunąć nasiona, łodygi i liście, ponieważ mogą one spowodować poważne problemy.

BEZPIECZNE: NIEKTÓRE WARZYWA Twój pies może mieć doskonałą przekąskę z marchewki, ogórka czy plastrów cukinii.Nawet zwykły pieczony ziemniak jest OK. Ale nie pozwól psu jeść żadnych surowych ziemniaków ani żadnych roślin ziemniaka do których może mieć dostęp w twoim ogrodzie.

CZEGO NIE  MOŻE JEŚĆ PIES

Kawa, alkohol, czekolada, owoce- to produkty, które bardzo często możemy znaleźć na naszych stołach. Jeśli jednak posiadamy psa, to właśnie między innymi tych rzeczy musimy pilnować, bo zjedzenie ich przez naszego pupila może skończyć się tragicznie!

BEZPIECZNE: GOTOWANY BIAŁY RYŻ I MAKARON Psy mogą jeść gotowany ryż i makaron. Gotowany biały ryż z warzywami ( marchewka) i kurczakiem może dostarczyć ulgę od zaburzenia żołądkowo-jelitowego.

 Dobierając psu dietę, musimy rozsądnie korzystać ze składników oferowanych przez naturę i stosować wszystko co dozwolone z umiarem. Należy też zwrócić uwagę na to że coraz więcej psów jest alergikami, co jest równoznaczne z natychmiastowym zaprzestaniem używania konkretnego produktu.