Tagi

, ,

Opiekuję się czasami psami. I trafiają mi się psy – jak nazywają je właściciele- „agresywne”  (tak przynajmniej mieszkając pod jednym dachem właściciele je oceniają). Zdarza się niejednokrotnie, że właściciele byli pogryzieni przez te psy. Zapewniają że pies jest zdolny zaatakować również obcych i obce psy dlatego boją się je zabrać na wakacje i zostawiają je u mnie.

Te psy najczęściej, tak na prawdę są lękliwe ( przynajmniej przypadki z którymi miałam do czynienia do tej pory). Dlaczego ? Z moich obserwacji wynika, że ich właściciele się boją o nie!! Właśnie dlatego. Częściej też są to małe psy, bo właściciele mówią :”jak on się obroni, jak każdy potencjalnie duży pies na pewno go zaatakuje!!!” A ja pytam: Niby dlaczego miałby to zrobić, dlaczego inny pies miałby zaatakować?

Pamiętajmy że często pies zdenerwowany, do tego niesocjalizowany, właśnie staje się niebezpieczny!

Jest mnóstwo sytuacji które mogą doprowadzić do jego zdenerwowania i agresji.

Najczęstsze i najistotniejsza, to odczucia właściciela; z czego nie zdajemy sobie sprawy. Jeżeli ON ( ONA właściciel/właścicielka) jest zdenerwowany, a pies prowadzony jest na smyczy to GWARANTUJE „przejście ” zdenerwowania na psa. Nie zdajemy sobie sprawy jak ogromy wpływ na psa ma właściciel!Pies prowadzony na smyczy jest najczęściej odciągane od innych psów. A z racji tego że psy są bardzo socjalnymi stworzeniami, i po prostu chcą się przywitać z innymi psami. Dobrze by było dać im do tego okazję.

Do czasu kiedy ze swoim (małym najczęściej) pieskiem będziemy w strachu przemierzać parki ( często trzymając „naszego skarba” na rękach, w obronie przed wszystkimi zajadłymi bestiami, z tego samego parku) będziemy spotykać się z agresją innych psów.

Dlaczego?

PIES jest PSEM nie dzieckiem!Możemy go kochać nad wszystko ( ja swojego kocham), ale postarajmy się zajmować nim we właściwy sposób, zanim chronić go na zapas. Przygotujmy go do tego aby umiał właściwie funkcjonować w psim środowisku.

  1. Socjalizujmy go z innymi psami już kiedy jest szczeniakiem, bo nasz pies prościej się dogada ze swoimi pobratymcami niż z ludźmi. I to my musimy się nauczyć języka psa, aby dobrze się z nim komunikować.
  2. Wychodząc na spacery dbajmy o to, aby nasz pies świetnie się bawił, a nie, korzystał z wyjścia tylko po to aby załatwić swoje potrzeby.To nie jest fair w stosunku do niego!
  3. Bawmy się z nim na spacerze. Przecież nie wychodzimy za karę ! Naszą decyzją było kupno/adopcja psa i na pewno zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nas kocha nasz psiak, dlatego spędzajmy z nim jak najciekawiej spacery! LEPSZA WIĘŹ z psiakiem GWARANTOWANA 🙂