Tagi

, ,

Miałam nie kupować książek ” Zaklinacza Psów”…… Oglądałam sporo jego odcinków na National Geographic i nie powiem, że nie dostrzegłam tam właściwego podejścia do psów. TAK, zdrowego i właściwego podejścia!To właśnie dostrzegłam.

Co powstrzymało  mnie na jakiś czas przed oglądaniem kolejnych odcinków, to „siłowe” pertraktacje z psami i szum medialny. Tak, szum medialny wokół jego osoby. Bo przecież to ” prosty meksykańczyk”. Nie  skończył żadnej szkoły behawiorystycznej! Przez sporą część życia w Ameryce był nie legalnie etc.

I co z tego, pytam ? Czy kierunek studiów lub urodzenie  determinują nas do osiągnięcia sukcesu i podążaniu za swoją pasją? NIE, jeżeli sami nie jesteśmy zdeterminowani, aby dogonić swoje przeznaczenie, nikt za nas tego nie zrobi !A ten „mały meksykańczyk” . Mimo przeciwności losu, a może korzystając z przeciwności losu, brał każdą okazję, która przybliżała go do celu, aby ratować psy i uczyć ludzi tego że PSY są PSAMI a nie dziećmi.

I chyba mu się udało, co? 🙂

Dla tych którzy mówią po hiszpańsku, zostawiam świetny wywiad w języku hiszpańskim,pokazujący jak otwartą, inteligentną, kochającą psy  i zdeterminowaną osobą jest Cesar Millan. Poczucie humoru nie opuszcza go nawet na chwilę, mimo ciężkich czasów o jakich wspomina.POLECAM.Cesar Millan

Pozwolę sobie zacytować kilka istotnych według mnie pytań, które powinniśmy sobie zadawać zanim adoptujemy/kupimy psa. Sprawdźmy czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć TAK na pierwszą część pytania i NIE na drugą część. Bądźmy szczerzy w odpowiedziach bo szczere odpowiedzi mogą na przysporzyć mnóstwo radości …lub zmartwień, czego w konsekwencji będziemy mogli uniknąć. Gotowi? 🙂

1.Czy jestem zdecydowany spacerować z moim psem codziennie przez co najmniej półtorej godziny? ( Cy po prostu wypuszczę psa na podwórko i wmówię sobie, że to przecież znakomita aktywność na dworze?)

2.Czy jesteś zdecydowany nauczyć się , jak zostać spokojnie asertywnym przewodnikiem stada dla swojego psa? (Czy też pozwolę, żeby pies chodził, jak i gdzie mu się podoba, bo tak jest łatwiej?)

3.Czy jestem zdecydowany ustanowić wyraźne zasady, granice i ograniczenia w swoim domu? ( Czy też pozwolę, by pies robił wszystko, co zechce i kiedy zechce?)

4.Czy jestem zdecydowany, żeby regularnie karmić i poić psa? ( Czy też będę go karmić, gdy sobie o tym przypomnę?)

5.Czy jestem zdecydowany na to, by obdarzać psa czułościami wyłącznie w odpowiedniej chwili  i tylko wówczas , gdy znajduje się w stanie spokojnie posłusznym ? ( Czy też będę obściskiwał  i całował psa, gdy się boi albo jest agresywny lub zawsze , gdy będę mieć na to ochotę?)

6.Czy jestem gotów chodzić regularnie do weterynarza, wysterylizuje sukę lub wykastruję psaoraz będę go/ją regularnie szczepić i sprawdzać jego/jej stan zdrowia?(Czy też będę się zjawiać u weterynarza tylko w przypadku kontuzji bądź choroby psa?)

7. Czy dopilnuję, żeby mój pies został  poddany prawidłowej socjalizacji i wytresowany, tak aby nigdy nie stał zagrożeniem dla innych psów i ludzi? ( Czy też będę mieć nadzieję, że nic złego się nie zdarzy oraz będę ostrzegać ludzi, aby schodzili psu z drogi?)

8.Czy zamierzam sprzątać po moim psie na każdym spacerze? ( Czy też uważam, że kupka mojego psa jest problemem kogoś innego?)

9.Czy mam zamiar zdobywać informacje na temat ogólnej  psychologii psów oraz wszelkich specyficznych potrzeb związanych z rasą mojego psa? ( Czy też pozwolę prowadzić się instynktom?)

10.Czy zamierzam odłożyć pewną kwotę pieniędzy na wypadek sytuacji, w której musiałbym wezwać profesjonalistę zajmującego się zachowaniami psów lub konieczności nagłej interwencji weterynarza? ( Czy też pies otrzyma tylko tyle, na ile stać mnie w danej chwili?)

Pamiętajmy też o tym aby:

-> nie reagować na każde psie zaczepki a tylko te które faktycznie są godne uwagi

-> kochajmy nasze psy ale nie okazujmy im uwagi i miłości, kiedy nie zachowują się należycie, bo w ten sposób utrwalamy ich błędne zachowanie

-> dajmy naszym psom ich własny kąt, gdzie mogą spożywać posiłek , czy pić wodę. Psy powinny również posiadać swój własny kąt do spania ( nie w miejscu przechodnim i ruchliwym!)

P.S. Książka pożyczona! 🙂

Pamiętajmy o tym , że niekonsekwentne wychowywanie psa spowoduje, równie niekonsekwentne posłuszeństwo z jego strony.